Aktualności

Miejski skwer inny niż wszystkie!

Coraz częściej odchodzi się od skrupulatnego porządkowania miejskiej zieleni na rzecz pozostawienia jej w bardziej naturalnym stanie. Powstają nowe łąki i skwery, na których wykorzystuje się duże donice – jednak w sposób zgoła inny od tradycyjnego.

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Czas na zmiany! Co powiesz na to, by wymienić drobiazgowo wypielęgnowane skwery na swobodne, nieskrępowane kompozycje? W ten sposób możesz pozwolić  naturze „powrócić do korzeni”, a tym samym uczynić naszą wspólną przestrzeń nieco bardziej radosną. Oschatz to niewielkie miasteczko położone we wschodnich Niemczech, które postawiło na właśnie takie - naturalistyczne podejście do zieleni miejskiej. W przeciwieństwie do najpopularniejszego trendu „ujarzmiania” rabat i kwietników, pojawia się tu coś zupełnie nowego i… wartego naśladowania.

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Aksamitka, bodziszek, jeżówka oraz trytoma groniasta to tylko niewielka część gamy roślin, które posłużyły do stworzenia niemalże dzikiej łąki kwietnej w… samym centrum miasta. Rośliny są bajecznie kolorowe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a kluczem do ich doboru była prostota – to właśnie wspomniane wcześniej okazy kwitną dziko na łąkach przywołując najpiękniejsze wspomnienia. To również wsparcie dla środowiska naturalnego i miejskiej populacji zapylaczy – więcej na ten temat w tym wpisie – klik.

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Dla dodatkowego podkreślenia efektu sielskości, rośliny nasadzono wokół wkopanych połowicznie pojemników oraz jednego w tradycyjnej "pozie". Kolorowe duże donice ulokowano tak, by stworzyć wrażenie „wylewania” się z nich roślin.

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Kolorowe, wiejskie kwiaty i równie barwne, duże donice umożliwiły stworzenie kompozycji zróżnicowanej, jednak nie chaotycznej. Rośliny tworzą zróżnicowane kępy o odmiennych kolorach i wielkościach, dzięki czemu ten pozorny nieporządek jest pod stałą kontrolą. „Przewrócony” pojemnik to ciekawy zabieg architektoniczny, który każe nieco inaczej spojrzeć na klasyczne elementy do dekorowania miast. Dzięki temu, że duże donice są wykonane z polietylenu, nie zaszkodzi im tak nietypowy sposób ekspozycji – przy reorganizacji skweru i zmianie dekoracji nadal będą wyglądać równie dobrze jak na początku.