Aktualności

Drzewka ozdobne w przestrzeni publicznej

Czy w miastach mogą pojawić się drzewka, które najczęściej spotykane są w ogrodach? Ozdobne (również owocowe) okazy są przecież wyjątkowo atrakcyjne i w każdym sezonie prezentują się inaczej. Nie ma miejsca na nudę!

Kindberg, Austria | źródło: www.terraform.pl

Na samym początku warto obalić pewien mit – drzewka ozdobne wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla przydomowych zieleńców. Wielu sądzi, iż są one delikatne i wymagają pieczołowitej pielęgnacji, a narażony na zanieczyszczenia oraz sól w podłożu system korzeniowy nie stworzy solidnej podpory dla okazałej korony.

Kindberg, Austria | źródło: www.terraform.pl

Drzewka można jednak skutecznie chronić przed zasoleniem w glebie – wystarczy nasadzić je w odpowiednio dużych donicach miejskich i zadbać o odpowiednie odżywianie. Na taki „eksperyment” zdecydowała się między innymi austriacka miejscowość Kindberg. Na tamtejszym placu pojawiły się rośliny – kwiaty oraz drzewka – wszystkie nasadzone w specjalnych pojemnikach. W ten sposób rozwiązano problem braku naturalnego podłoża, jak i ograniczono negatywny wpływ miejskiego środowiska na system korzeniowy, chroniąc go w solidnej donicy XXL.

Kindberg, Austria | źródło: www.terraform.pl

Piękne drzewka ozdobne to dodatkowy atut miasta Kindberg. Już niebawem rośliny przekwitną, zmienią kolor i przejdą w stan wegetacji. Zanim to jednak nastąpi mieszkańcy będą mogli cieszyć się całą feerią barw związaną ze zmianą pór roku.

Kindberg, Austria | źródło: www.terraform.pl

Co ważne, gdy drzewka w donicach XXL Gianto osiągną odpowiedni wiek, mogą zostać przesadzone w docelowe miejsce, w którym będzie ono miało zagwarantowane podłoże w tradycyjnym wydaniu – być może będzie to szkoła lub przedszkole? Tak zaczyna się miejski event z naturą w tle! To także świetny sposób na zazielenianie innych lokalizacji w przestrzeni publicznej po wcześniejszej ekspozycji roślin w najbardziej problematycznych, pozbawionych gleby lokalizacjach.