Aktualności

Architekt radzi: naturalna łąka w mieście i w donicach XXL

Przyroda stworzyła już wszystko, a Człowiek, mimo iż żyje na Ziemi od setek milionów lat, nadal odkrywa i promuje to bogactwo.  Na rynku, co rusz pojawiają się nowe rośliny – robiące zawrotną karierę - w naszych domach parapety pełne są storczyków, w ogrodach dominują tujowe żywopłoty,  rabaty zwiewnych miskantów, a ostatnio modne są łąki kwietne.

dr inż. Monika Edyta Drozdek
architekt krajobrazu
 
 

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

 

Łąka kwietna czy naturalna łąka – to naturalne zbiorowisko roślin charakteryzujące się bogactwem kwitnących roślin. Starszym pokoleniom znane są z wypraw na wieś i wypasem dziadkowych krów, a młodszym z miejską ekologią. Współczesne znacznie naturalnych łąk dla miast jest ogromne: gwarantują bioróżnorodność świata roślin i zwierząt. Są ekonomiczne w zakładaniu i pielęgnacji – bo zwyczajnie tworzą się same, a kosi się je tylko 1-2 razy w roku. Gęstwina pędów jest miejscem życia zwierząt i sprzyja zatrzymaniu wody deszczowej. Swą atrakcyjność łąki kwietne zawdzięczają przepięknym barwom kwiatów: niebieskich chabrów, czerwonych maków, żółtych jaskrów, różowych firletek czy biało-złotym margaretkom.

duże donice miejskie gianto terraform

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

 

Dawne rośliny 'zza płotu' wdarły się przebojem na trawniki. O nie, nie wszystkie wymienione rośliny w jednym miejscu, bogactwo gatunków zależeć będzie od zasobności podłoża w składniki pokarmowe i jego wilgotności. Różnorodne stanowiska miejskie - bogatsze parkowe czy zazwyczaj ubogie w pasach rozdziału jezdni - zaowocują odrębnym zestawem barw kwiatów. Podobnie szybko utworzy się prywatna łąka kwietna, gdy tylko zaprzestanie się koszenia i pozwoli „dawnym chwastom” zadomowić się i zakwitnąć. Z czasem, wiatr i zwierzęta przyniosą nasiona kolejnych roślin. Niecierpliwi mogą skorzystać z gotowych mieszanek kwiatów wsiewając je wprost na trawnik lub założyć łąkę kwietną od podstaw. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą składu gatunkowego każdej łąki są różne rodzaje traw, a rośliny kwitnące to zaledwie kilka procent w całej objętości nasion.

Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

 

Sposób pozyskiwania nasion (ręczny zbiór z łąk) wpływa na wysoką cenę ich zakupu. Stąd też na obszarach miast raczej nie zakłada się łąk kwietnych od podstaw, ale odpowiednio pielęgnuje istniejące i w razie potrzeby wzbogaca. Wysiew różnorodnych mieszanek kwiatów łąkowych do donic XXL z odpowiednio przygotowaną glebą podniesie walor projektowanej przestrzeni. Pozwoli na działania edukacyjne np. poprzez umieszczenie tabliczki ze zdjęciami roślin i ich opisem. Burza kwiatów łąkowych w donicach, zawiązanie nasion i ich wysiew to z pewnością działania proekologiczne.

Coswig, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

 
dr inż. Monika Edyta Drozdek
architekt krajobrazu